Kto stracił, kto zyskał - cz. I

Ole Einar Bjoerndalen przeżywa swoją drugą młodość. W tym sezonie wygrał swój pierwszy bieg od prawie trzech lat, a w klasyfikacji generalnej zajmuje drugie miejsce, co w porównaniu z początkiem poprzedniej zimy jest sporym awansem. Przyjrzyjmy się kto jeszcze zyskał i stracił w pierwszych startach tego roku.

Dla Bjoerndalena poprzedni sezon nie był zbyt udany, a jego początek wręcz koszmarny. Po nieudanym występie w Hochfilzen, kiedy to zameldował się na 40. miejscu w sprincie, odpuścił zawody w Pokljuce i po pierwszych ośmiu biegach był klasyfikowany dopiero na 28. pozycji, a na swoim koncie miał 104 punkty. W tym sezonie zdobył ich już 337 i jest zawodnikiem, który w porównaniu z początkiem poprzedniego sezonu zyskał najwięcej. Za nim plasuje się Benedikt Doll, który w sezonie 2014/15 startował w grudniowych zawodach IBU i swoje pierwsze punkty w Pucharze Świata zdobył dopiero po nowym roku. Trzeba jednak przyznać, że to dla niego zdecydowanie najlepszy rok w karierze. Swoje zdobycze punktowe znacząco poprawili też Francuzi ‒ Quentin Fillon Maillet i Simon Desthieux.

Najwięcej zyskanych punktów:
Ole Einar Bjoerndalen (NOR) 233
Benedikt Doll (GER) 208
Quentin Fillon Maillet (FRA) 159
Simon Desthieux (FRA) 158
Aleksiej Slepow (RUS) 151
Aleksiej Wołkow (RUS) 110
Dmytro Pidruczny (UKR) 97
Julian Eberhard (AUT) 89
Arnd Peiffer (GER) 80
Sven Grossegger (AUT) 62

Doll jest zawodnikiem, który zanotował największy awans w tym sezonie ‒ o 62. miejsca. Na kolejnych pozycjach są Aleksiejowie: Slepow i Wołkow. Jednak żaden z tych trzech zawodników po pierwszych ośmiu startach w poprzednim sezonie nie miał punktów. W tej klasyfikacji Bjoerndalen jest ósmy z awansem o 26. oczek.

Największy awans:  
Benedikt Doll (GER) 62
Aleksiej Slepow (RUS) 56
Aleksiej Wołkow (RUS) 45
Julian Eberhard (AUT) 38
Simon Desthieux (FRA) 33
Henrik Labee-Lund (NOR) 32
Dmytro Pidruczny (UKR) 28
Ole Einar Bjoerndalen (NOR) 26
Arnd Peiffer (GER) 21
Sven Grossegger (AUT) 21

Na przeciwnym biegunie znajduje się Daniel Boehm (48. miejsce w generalce) i Jakov Fak (37. pozycja). Zaskakuje przede wszystkim forma Słoweńca, który po złocie w Kontiolahti był stawiany w gronie faworytów do kryształowej kuli, a w tym sezonie prezentuje się zdecydowanie poniżej oczekiwań. Zastanawiać może też dyspozycja Czechów ‒ aż trzech z nich znalazło się w pierwszej siódemce klasyfikacji.

Największy spadek:
Daniel Boehm (GER) 34
Jakov Fak (SLO) 32
Timofiej Łapszyn (RUS) 32
Michal Slesingr (CZE) 25
Jan Sawicki (KAZ) 22
Tomas Krupcik (CZE) 21
Ondrej Morawec (CZE) 20
Dominik Landertinger (AUT) 18
Daniel Mesotitsch (AUT) 18
Władimir Iliew (BUL) 17

Do dobrej dyspozycji ciężko wrócić Dominkowi Landertingerowi, który przeplata dobre występy kompletnymi klapami. Wydawało się, że po znakomitej pierwszej części poprzedniego sezonu, kiedy zajmował piąte miejsce w generalce, ten sezon będzie dla niego równie udany, jednak w tym momencie w klasyfikacji Pucharu Świata jest dopiero 22. i posiada ponad 150 punktów mniej niż rok temu w tym samym czasie. Na niechlubnym podium najsłabiej spisujących się zawodników, obok Faka i Landertingera, stoi też Ondrej Morawec.

Najwięcej straconych punktów:
Jakov Fak (SLO) 212
Dominik Landertinger (AUT) 163
Ondrej Morawec (CZE) 158
Daniel Boehm (GER) 153
Michal Slesingr (CZE) 99
Alexander Os (NOR) 96
Timofiej Łapszyn (RUS) 90
Erlend Bjoentegaard (NOR) 73
Anton Szypulin (RUS) 69
Benjamin Weger (SUI) 66

Wśród zawodników, którzy pierwszy raz zdobyli punkty w Pucharze Świata najwyżej plasują się zawodnicy zza oceanu ‒ Amerykanin Sean Doherty (38. miejsce) i Kanadyjczyk Macx Davies (41.)

Liczba zdobytych punktów przez debiutantów:    
Sean Doherty (USA) 62
Macx Davies (CAN) 49
Raman Yaliatnau (BLR) 38
Jesper Nelin (SWE) 24
Anton Babikow (RUS) 23

Powiązane osoby

 USA | mężczyzna | Sean Doherty

 Niemcy | mężczyzna | Benedikt Doll

 Norwegia | mężczyzna | Ole Einar Bjoerndalen

 Austria | mężczyzna | Dominik Landertinger

 Słowenia | mężczyzna | Jakov Fak