Łapszyn kończy rok wygraną

Timofiej Łapszyn wygrał sprint w Pucharze IBU rozgrywanym w austriackim Obertilliach. Rosjanin na mecie był lepszy od swojego kolegi z reprezentacji Matwieja Elisjejewa oraz Francuza Antonina Guigonnata. Najlepiej z Polaków spisał się Krzysztof Pływaczyk, który zajął 22. miejsce.

Ostatnią przed świętami męską konkurencją w Pucharze IBU był bieg sprinterski. W austriackim Obertilliach zgłoszono do startu aż 140 zawodników, w tym czterech Polaków. Nie brakowało biathlonistów, których na co dzień oglądamy w Pucharze Świata.

Bezkonkurencyjny okazał się mający już na swoim koncie pewne sukcesy w zawodach wyższej rangi Timofiej Łapszyn. Rosjanin do bezbłędnego strzelania dołożył też dobry bieg i nie dał szans swoim konkurentom. Drugie miejsce zajął jego kolega z reprezentacji Matwiej Elisjejew, który pomimo dwóch karnych rund zdołał wyprzedzić resztę stawki. Po drugim strzelaniu plasował się na czwartej pozycji, ale ostatnią rundę pokonał bardzo szybko i zdołał przesunąć się na drugą lokatę. Na najniższym stopniu podium stanął Francuz Antonin Guigonnat, również bezbłędny na strzelnicy, ale nieco gorszy w biegu od Rosjan. Stracił do zwycięzcy 52 sekundy, ale wyprzedził o niecałe dwie sekundy Ukraińca Witalija Kliczyckiego, który podobnie jak i on nie mylił się na strzelnicy.

Z dobrej strony pokazał się najbardziej doświadczony z naszych reprezentantów Krzysztof Pływaczyk. Wychowanek UKN Melafir Czarny Bór doskonale spisał się na strzelnicy, nie myląc się ani razu. Biegowo nie oczarowa, ale i tak wystarczyło to do zajęcia dobrej 22. lokaty. Pozostali nasi zawodnicy spisali się bez rewelacji. Andrzej Nędza-Kubiniec pomylił się na strzelnicy dwukrotnie, ale biegł najlepiej z naszych i zajął 42. miejsce. Również dwie karne rundy przebiegł Kamil Cymerman, który zajął ostatecznie 69. pozycję. O jedno miejsce wyżej z trzema pudłami na koncie uplasował się Łukasz Szczurek.

W klasyfikacji generalnej Pucharu IBU po sześciu biegach prowadzi Matwiej Elisjejew (316 punktów) przed Antonem Babikowem (250) i Johanesem Kuehnem z Niemiec (182). Krzysztof Pływaczyk z dorobkiem 25 punktów zajmuje 54. miejsce.