Birkeland razy dwa

Małżeństwo Fanny i Larsa Helge Birkelandów wygrało biegi pościgowe podczas mistrzostw Norwegii w biathlonie na nartorolkach. Fanny utrzymała prowadzenie po sprincie, a jej mąż udanie zaatakował z drugiego miejsca.

Fanny Horn Birkeland startowała z ponad minutową przewagą po sprincie nad Tiril Eckhoff. Na mecie różnica ta wyniosła minutę i trzynaście sekund na korzyść Birkeland. Po trzecim strzelaniu wcale tak różowo to jednak nie wyglądało, bo liderka miała na swoim koncie już sześć karnych rund, a goniąca ją Eckhoff tylko trzy. Zadecydowało ostatnie strzelanie, gdzie tym razem liderka nie spudłowała ani razu. Eckhoff musiała pokonywać jeszcze dwie rundy za dwa pudła i ponownie zadowoliła się jedynie srebrem. Brąz wywalczyła szósta po sprincie Synnoeve Solemdal, która medal zawdzięcza bezbłędnemu strzelaniu przy ostatnich dwóch próbach.

Lars Helge Birkeland ruszył na trasę pięć sekund za Emilem Hegle Svendsenem, ale na mecie zameldował się pół minuty przed słynnym kolegą z reprezentacji. Znów decydujące okazało się ostatnie strzelanie, bo po trzecim Svendsen miał dość bezpieczną przewagę 22 sekund. Przy ostatniej próbie pomylił się dwukrotnie, podczas gdy Birkeland skopiował wyczyn żony i strzelił bezbłędnie. Nad Svendsenem uzyskał tym samym prawie pół minuty przewagi, którą utrzymał do samej mety.

Trzecie miejsce zajął Henrik L'Abee-Lund. Duży awans zanotował Johannes Thingnes Boe, który z dziesiątego miejsca awansował na pozycję tuż za podium. Tuż za nim zawody ukończył jego brat Tarjei.

Powiązane osoby

 Norwegia | kobieta | Tiril Eckhoff

 Norwegia | kobieta | Synnoeve Solemdal

 Norwegia | mężczyzna | Emil Hegle Svendsen