Lesser wystrzelał tytuł

Erik Lesser ze złotem w biegu na dochodzenie. Za jego plecami finiszowali Anton Szypulin oraz Tarjei Boe. Krzysztof Pływaczyk rywalizację ukończył na ostatniej pozycji. 

We wczorajszym sprincie Erik Lesser zajął 5. miejsce, tracąc do zwycięzcy pół minuty, w związku z tym należało go zaliczyć do szerokiego grona faworytów dzisiejszego biegu. Niemiec od samego początku biegł w czołówce, a dobre strzelanie pozwalało mu stopniowo poprawiać swoją pozycję. Już po trzeciej wizycie na strzelnicy Lesser objął samotne prowadzenie z blisko dwudziestosekundową przewagą nad kolejnymi zawodnikami. Kluczowym więc miało być ostatnie strzelanie, bowiem w przypadku bezbłędnej próby, nic nie byłoby w stanie odebrać tytułu reprezentantowi Niemiec.

Lesser poradził sobie z presją, szybko umieszczając pięć pocisków w tarczy. Jak się później okazało, było on jedynym zawodnikiem w całej stawce, który ani razu nie pomylił się na strzelnicy. Ostatnia runda biegowa było już formalnością, a po finiszu Niemiec mógł się cieszyć z pierwszego indywidualnego tytułu Mistrza Świata. Co ciekawe, było to również jego pierwsze zwycięstwo w zawodach rangi Pucharu Świata w karierze. 

Srebrny medal zdobył Anton Szypulin. Rosjanin dokonał nie lada sztuki, bowiem po osiemnastym miejscu w sprincie jego strata wynosiła ponad minutę. Kluczem do podium okazało się dobre strzelanie, gdyż jedyne pudło Szypulin zaliczył podczas drugiej próby strzeleckiej. Jedynym zawodnikiem, który zdołał obronić medalowe miejsce ze sprintu był Tarjei Boe, który mógł cieszy się z  brązowego medalu. Był to już trzeci krążek w tym kolorze zdobyty przez Norwego podczas tego czempionatu. 

Zawiódł wczorajszy triumfator, Johannes Thingnes Boe. Młody Norweg zaliczył łącznie aż osiem pudeł, spadając dopiero na 31. miejsce. Spadek zaliczył także Nathan Smith. Wicemistrz Świata w sprincie pudlował pięciokrotnie i sklasyfikowany został na 13. pozycji.  Z kolei blisko medalu był Martin Fourcade. Już po pierwszym bezbłędnym strzelaniu lider Pucharu Świata dołączył do trzyosobowej czołówki. Niestety, każda kolejna próba strzelecka przynosiła jedno pudło i mimo bardzo dobrego biegu, Francuz nie był w stanie odrabiać strat. W efekcie musiał się zadowolić 7. lokatą.

Krzysztof Pływaczyk pogrzebał swoje szanse na dobrą lokatę już na pierwszym strzelaniu, gdzie zanotował aż cztery pudła. Łącznie Polak mylił się na strzelnicy ośmiokrotnie, zajmując ostatnią, 60. lokatę, z blisko ośmiominutową stratą do zwycięzcy. 

WYNIKI
KLASYFIKACJA BIEGU DA DOCHODZENIE
KLASYFIKACJA GENERALNA

fot. © Kontiolahden Urheilijat / Jarno Artika

Powiązane osoby

 Niemcy | mężczyzna | Erik Lesser

 Norwegia | mężczyzna | Tarjei Boe

 Rosja | mężczyzna | Anton Szypulin