Gęsto u Bułgarów

Bułgaria potwierdziła skład na mistrzostwa świata. Tuż przed startem najważniejszej imprezy sezonu atmosfera wokół kadry jest bardzo gęsta.

Wszystko przez konflikt szefującej bułgarskiej federacji Jekateriny Dafowskiej, mistrzyni olimpijskiej w biegu indywidualnym z Nagano, z Krasimirem Anewem (na zdjęciu). To nic nowego – od kilku sezonów nie jest im po drodze.

Do pierwszego spięcia w tym sezonie doszło w Oberhofie. Anew zrezygnował ze startu w rozgrywanym tam biegu sztafetowym, co tłumaczył odmiennym programem przygotowań do mistrzostw świata. Z tego samego powodu nie wziął udziału również w rywalizacji sztafet podczas pucharowych zawodów w Anterselvie.

Sytuacja jeszcze zaogniła się w trakcie mistrzostw Europy w Otepaa. Anew, na którego szyi wisiał już srebrny medal wywalczony w biegu na dochodzenie, odmówił zastąpienia w sztafecie chorego Iwana Zlatewa. W efekcie reprezentacja Bułgarii nie stanęła na starcie.

W spór między Dafowską i Anewem zaangażował się nawet bułgarski minister sportu Krasen Kralew, który patronuje rozejmowi zawartemu przez wojujące strony. Pakt o nieagresji ma obowiązywać tylko do końca sezonu. Później zapewne będziemy obserwować dalszy ciąg przepychanek.

Mimo wszystko Anew ma pewne miejsce w drużynie Bułgarii na mistrzostwa świata. Poza nim do zawodów w Kontiolahti zgłoszono brązowego medalistę mistrzostw Europy w biegu indywidualnym Władimira Ilijewa, który jest najwyżej sklasyfikowanym Bułgarem w Pucharze Świata, oraz Dymitara Gerdzikowa, Antona Sinapowa i Iwana Zlatewa.

W Finlandii wystartuje także pięć bułgarskich biathlonistek. To Emilia Jordanowa, Daniela Kadewa, Dafinka Koewa, Stefani Popowa i Desisława Stojanowa.

Powiązane osoby

 Bułgaria | mężczyzna | Krasimir Anew