Złoto Aleksandra Dediuchina

Aleksander Dediuchin zdobył złoty medal w sprincie na dystansie 10 km podczas Mistrzostw Świata Juniorów rozgrywanych w Raubiczach. Srebro zdobył Francuz Fabien Claude, zaś skład podium uzupełnił Amerykanin Sean Doherty. Najlepszy z Polaków, Mateusz Janik, uplasował się na 18 pozycji.

Po drugim strzelaniu nic nie wskazywało na to, że Dediuchin będzie w stanie sięgnąć po triumf. Co prawda Rosjanin opuszczając strzelnicę miał niemalże taki sam czas jak Claude oraz Doherty, jednak w przeciwieństwie do rywali, którzy zanotowali po jednym pudle, Dediuchin  był bezbłędny. Wydawało się więc, iż reprezentant Rosji biegnie wyraźnie wolniej od głównych rywali i nie będzie w stanie nawiązać z nimi walki. Okazało się jednak, iż srebrny medalista z biegu indywidualnego umiejętnie rozłożył siły i podczas ostatniej rundy biegowej wyraźnie przyspieszył.  Pozwoliło mu to uzyskać na mecie najlepszy czas i cieszyć się z drugiego medalu podczas tegorocznych Mistrzostw Świata Juniorów.

Za jego plecami uplasował się Fabien Claude. Francuz dosyć długo utrzymywał prowadzenie, ale ostatecznie musiał uznać wyższość Dediuchina. Różnica pomiędzy nimi wyniosła jednak niecałe pięć sekund. Niewielką stratę przed biegiem na dochodzenie ma też brązowy medalista, Sean Doherty, który jutro na trasę ruszy 10 sekund po dzisiejszym triumfatorze.

Przyzwoicie wypadli reprezentanci Polski. Mateusz Janik zanotował po jednym pudle na każdym strzelaniu, co przy 19. czasie biegu pozwoliło na zajęcie 18. miejsca.  Do biegu na dochodzenie zakwalifikowali się również Rafał Penar (dwa pudła, 31. lokata) oraz Marcin Łukasz Piasecki (jedno pudło, 57. lokata). Na 89. miejscu z trzema błędami na strzelnicy uplasował się Tomasz Zięba.