Trzecie złoto Slepowa

Reprezentacja Rosji wygrała bieg męskich sztafet na mistrzostwach Europy w Otepaa. Trzeci złoty medal na tej imprezie wywalczył Aleksiej Slepow (na zdjęciu). Polacy zajęli czternaste miejsce.

Bieg rozpoczął się bardzo dobrze dla Polaków. Krzysztof Pływaczyk był bezbłędny na pierwszym strzelaniu i wybiegł na trasę jako drugi. Do prowadzącego Gabriela Stegmayra tracił tylko cztery sekundy. Przed drugą próbą Polak spadł nieco w klasyfikacji, ale wciąż był blisko czoła wyścigu. Dystans zaczął tracić po strzelaniu. Tym razem Pływaczyk dobierał jeden pocisk. Polacy byli na siódmym miejscu. Do prowadzących Rosjan tracili blisko dwadzieścia sekund.

Na ostatniej rundzie Pływaczyk dał się jeszcze wyprzedzić Kauriemu Koivowi z Estonii. Z Grzegorzem Guzikiem zmienił się na ósmym miejscu. Polacy tracili nieco ponad pół minuty czoła wyścigu. Biegli na nim Rosjanie, którzy minimalnie wyprzedzali drużyny Kazachstanu i Niemiec. 

Na pierwszej rundzie Guzik utrzymał niezłe miejsce. Katastrofalnie jednak strzelał. Jego pierwsza próba zakończyła się dwoma rundami karnymi, które zepchneły Polaków na szesnaste miejsce. Prowadzili Białorusini, blisko byli Rosjanie i Kazachowie. Tracili Niemcy. Biegnący na drugiej zmianie Florian Graf zaliczył karną rundę.

Na dystansie Białoruś straciła prowadzenie na rzecz reprezentacji Rosji, ale odzyskała je na strzelnicy. Biegnący w jej barwach Dimitrij Djużew był bezbłędny, Anton Babikow z Rosji ratował się przed karną rundą trzema dobieranymi pociskami. Był drugi, do Białorusina tracił piętnascie sekund. Polacy - tym razem Guzik dobierał trzy pociski - przesunęli się na piętnaste miejsce.

Na półmetku prowadzili Rosjanie. Na ostatniej rundzie Babikow z nawiązką odrobił stratę do sztafety Białorusina Djużewa. Na trzecim miejscu zmieniali Ukraińcy. Ponad pół minuty do Rosji tracili Kazachowie i Niemcy.

Rosjanie nie oddali prowadzenia na trzeciej zmianie. Po piątym strzelaniu mieli już 25 sekund przewagi nad drugimi Ukraińcami. Trzecia Białoruś traciła ponad pół minuty. Polacy utrzymywali piętnaste miejsce. Łukasz Szczurek był bezbłędny na strzelnicy.

Po szóstym strzelaniu przewaga Rosji nad Ukrainą stopniała do bezmała dwunastu sekund. Aleksander Pieczenkin dobierał trzy pociski, Artem Pryma - tylko jeden. Ponad pół minuty straty mieli Białorusini. Różnice utrzymały się aż do strefy zmian. Szczurek dobierał jeden pocisk, ale awansował na czternaste miejsce.

Na ostatniej zmianie w reprezentacji Rosji biegł dwukrotny złoty medalista z Otepaa Aleksiej Slepow. Co zyskał w biegu, to stracił na siódmym strzelaniu. Rosjanin dobierał dwa razy, biegnący za nim Ukrainiec Dmytro Pidruczny raz. Obie sztafety wciąż dzieliło dwanaście sekund. Do trzecich Białorusinów zbliżała się drużyna Norwegii, która traciła do podium tylko dziesięć sekund. Biegnący na ostatniej zmianie w reprezentacji Polski Bartłomiej Filip dobierał raz i po siódmym strzelaniu utrzymał czternaste miejsce naszej sztafety.

Slepow i Pidruczny ostatnie strzelanie zakończyli bez pudła. Przewaga się nie zmieniała. Na trzecie miejsce wskoczyli Norwegowie. Dwa dobierane pociski zepchnęły Białoruś na czwartą pozycję. Dobrze na strzelnicy zaprezentował się Filip, który strzelał bezbłędnie. Polacy pozostawali na czternastym miejscu.

Ostatnia runda nie wprowadziła zmian. Slepow obronił prowadzenie, goniący go Pidruczny na początku okrążenia urwał kilka sekund, ale na końcówce osłabł. Stracił do Rosjanina czternaście sekund. Trzecie miejsce zajęła reprezentacja Norwegii.

Reprezentacja Polski została sklasyfikowana na czternastym miejscu.

WYNIKI

fot. Andreas Nigol, Estonian Biathlon Federation (ELSF)

Powiązane osoby

 Polska | mężczyzna | Bartłomiej Filip

 Rosja | mężczyzna | Aleksiej Slepow

 Polska | mężczyzna | Grzegorz Guzik

 Polska | mężczyzna | Krzysztof Pływaczyk

 Polska | mężczyzna | Łukasz Szczurek