Dublet Slepowa

Aleksiej Slepow został mistrzem Europy w biegu na dochodzenie. To drugi złoty medal Rosjanina na tej imprezie. Wcześniej wygrał bieg sprinterski. Łukasz Szczurek na 25. miejscu.

Po pierwszym strzelaniu prowadził Aleksiej Slepow. Rosjanin, który wygrał sobotni sprint, stracił jednak większość przewagi, który miał na starcie nad Larsem Hegle Birkelandem. Obaj solidarnie spudłowali na strzelnicy, ale Norweg biegł szybciej i po wybiegnięciu ze stadionu tracił tylko cztery sekundy do Rosjanina. Trzeci był bezbłędny Andreas Dahloe Waerens. Dobrze bieg zaczął także Łukasz Szczurek, który strzelał czysto i awansował na 28. miejsce.

Na dystansie Slepow utrzymywał małą przewagę nad Birkelandem. Po drugim strzelniu - tym razem Rosjanin i Norweg byli bezbłędni - różnica czasu spadła poniżej czterech sekund. Na trzecie miejsce przesunął się bezbłędny Anton Babikow, który do czoła wyścigu tracił blisko 17 sekund. Nie pudłował też Szczurek, który dzięki dobrej postawie na strzelnicy awansował na 20. miejsce.

Przed trzecim strzelaniem powtórzył się scenariusz z poprzedniej rundzie. Birkeland mozolnie odrabiał stratę do Slepowa, był już blisko Rosjanina, ale ten uciekał Norwegowi tuż przed strzelnicą. Taktyka okazała się skuteczna. Co prawda Slepow chybił raz, ale biegnący za nim Birkeland spudłował aż trzy razy i stracił medalową pozycję. Na drugie miejsce awansował Anton Babikow, który tracił do uciekającego Slepowa już ponad pół minuty. Na trzecie miejsce wskoczył Krasimir Anew. Yuż za nim biegł Birkeland. Szczurek spudłował dwa razy i spadł na 25. miejsce.

Na czwartej rundzie Slepow powiększał przewagę nad rywalami. Przed ostatnim strzelaniem miał już blisko 50 sekund przewagi nad biegnącymi ramię w ramię Babikowem i Anewem. Dystans do podium tracił Birkeland, który biegł razem ze Stephanem.

Ostatnie strzelanie Slepow zakończył z jednym pudłem, ale nie przeszkodziło mu to w odniesieniu zwycięstwa. Po wybiegnięciu ze strzelnicy miał już 53 sekundy przewagi nad drugim Anewem. Mimo kolejnego pudła na medalową pozycję wrócił Birkeland. Kilka sekund za nim biegł Babikow, który chybił dwa razy. Szczurek spudłował raz i awansował na 22. miejsce.

Slepow na ostatniej rundzie spokojnie obronił dużą przewagę. Na drugim miejscu finiszował Anew. Trzeci był Babikow, który na sprinterskiej końcówce ograł Birkelanda. Norweg finiszował bardzo pechowo - przewrócił się tuż przed metą.

Łukasz Szczurek finiszował na 25. miejscu. Polak awansował o czternaście pozycji w stosunku do biegu sprinterskiego. To najlepsze miejsce reprezentanta Polski w tym sezonie.

Drugi z Polaków, Grzegorz Guzik, zaliczył osiem karnych rund i zajął 52. miejsce. To spadek o szesnaście miejsc w porównaniu do listy startowej.