Zajcewa już nie wróci

Jedna z najbardziej utytułowanych biathlonistek rosyjskich, Olga Zajcewa, nie będzie kontynuować kariery biathlonowej. Zawodniczka przed sezonem zapowiadała, że w trakcie sezonu dołączy do rywalizacji w PŚ. Teraz zmieniła zdanie.

Największy indywidualny sukces Zajcewej to mistrzostwo świata wywalczone w 2009 w biegu ze startu wspólnego. Czempionat w Pyeongchang był najbardziej udanym w jej karierze, bo wywalczyła tam również dwa brązowe medale w sprincie i biegu na dochodzenie oraz złoto z koleżankami w sztafecie. To właśnie w drużynie stawała dwukrotnie na najwyższym stopniu podium igrzysk olimpijskich. W sumie w swoim dorobku ma dwanaście medali mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich.

W Pucharze Świata pierwsze zwycięstwo odniosła w grudniu 2002 roku w sprincie w Ostersund. Ostatni raz triumfowała w styczniu 2013 roku w biegu pościgowym w Oberhofie. Było to jej trzynaste pucharowe zwycięstwo. Pod tym względem jest najbardziej utytułowaną Rosjanką. Ma też najwięcej miejsc na podium Pucharu Świata spośród wszystkich biathlonistek rosyjskich - aż 46. W klasyfikacji końcowej Pucharu Świata najwyżej - na czwartym miejscu - plasowała się w sezonie 2004/05.

Jeszcze w październiku Zajcewa zapewniała, że będzie kontynuować karierę do igrzysk olimpijskich w Pyeongchang.

W maju tego roku Zajcewa skończy 37 lat. Po zakończeniu kariery ma rozpocząć pracę w Rosyjskim Związku Biathlonowym.

Powiązane osoby

 Rosja | kobieta | Olga Zajcewa