Sukces Simona Schemppa

Simon Schempp okazał się najlepszy w niezwykle emocjonującym biegu ze startu wspólnego, kończącym rywalizację w Ruhpolding. Drugi miejsce wywalczył Quentin Fillon Maillet, zaś skład podium uzupełnił Michal Slesingr. Polacy nie startowali. 

Emocje, które dostarczyła dzisiejsza rywalizacji biathlonistów, z pewnością można byłoby rozdzielić pomiędzy kilka biegów. Zawodnicy prezentowali równą i wysoką formę zarówno na strzelnicy, jak i na trasie biegowej, przez co różnice w czołówce do ostatnich metrów były minimalne. Dość powiedzieć, że o zwycięstwie, jak i pozostałych miejscach na podium, musiał decydować foto-finisz. 

Czołówka, która wspólnie pokonywała ostatnią rundę biegową, uformowała się tuż po czwartym strzelaniu. Zaliczali się do niej Simon Schempp, Michal Slesingr, Quentin Fillon Maillet oraz dwóch Norwegów: Ole Einar Bjoerndalen, a także Emil Hegle Svendsen. Żaden z tych zawodników nie zdecydował się jednak na przeprowadzenie ataku, przez co pewnym było, że o zwycięstwie zdecyduje finisz sprinterski. Tuż przed samą końcem z tyłu zostali Svendsen i Bjoerndalen, zaś pozostała trójka niemalże równo wpadła na linię mety. Dopiero analiza wideo wykazała, że minimalnie szybciej nartę dostawił Simon Schempp, przez co Niemiec mógł cieszyć się z premierowego zwycięstwa w tym sezonie. Również powody do zadowolenia miał Quentin Fillon Maillet, dla którego było to pierwsze miejsce na podium w karierze. Z kolei Michal Slesingr po raz kolejny w tym sezonie potwierdził, że nie należy go lekceważyć i w każdym biegu może walczyć z najlepszymi. Co warte podkreślenia, cała czołowa trójka była bezbłędna na strzelnicy. 

Równie dobrze na strzelnicy radził sobie Johannes Thingnes Boe, jednak w walce o zwycięstwo przeszkodził mu incydent, który miał miejsce na trzeciej rundzie biegowej. Wówczas to, biegnący na pierwszym miejscu Jakov Fak przewrócił się na zjeździe, zaś rozpędzony Boe nie zdołał go ominąć i również zaliczył upadek. Obaj zawodnicy stracili wiele cennych sekund na pozbieranie się i zmianę nart, i chociaż powrócili do rywalizacji, to nie byli już w stanie zniwelować tych strat. Ostatecznie Boe finiszował na 10. pozycji, zaś Fak był 24.

Kolejny nieudany występ zanotował Martin Fourcade. Lider Pucharu Świata już po dwóch strzelaniach miał na swoim koncie trzy pudła i tracił do czołówki blisko minutę. Ostatecznie z czterema pudłami ukończył rywalizację dopiero na 21. miejscu.  Co prawda Fourcade utrzymał prowadzenie w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, ale drugi w klasyfikacji Anton Szypulin, który dzisiaj był szósty, traci do Francuza już tylko  45 punktów. 

WYNIKI

KLASYFIKACJA BIEGU ZE STARTU WSPÓLNEGO

KLASYFIKACJA GENERALNA PŚ

Powiązane osoby

 Francja | mężczyzna | Quentin Fillon Maillet

 Niemcy | mężczyzna | Simon Schempp

 Czechy | mężczyzna | Michal Slesingr