Szypulin po raz pierwszy

Anton Szypulin triumfował w biegu sprinterskim na dystansie 10 km w słoweńskiej Pokljuce. Drugi na mecie był Dominik Landentinger, zaś na najniższym stopniu podium uplasował się Emil Hegle Svendsen. Do biegu na dochodzenie zakwalifkiował się Grzegorz Guzik, który rywalizację ukończył na 59. miejscu. 

Dzisiejszy bieg sprinterski ułożył się Antonowi Szypulinowi idealnie w każdym względzie. Po pierwsze reprezentant Rosji strzelał bezbłędnie, jednak nie gwarantowało to niczego, bowiem wielu zawodników z czołówki powtórzyło jego wyczyn. Kluczem do zwycięstwa był świetny bieg, który po części wynikał z faktu, iż ostatnią rundę biegową Rosjanin pokonywał razem z Martinem Fourcade. Stało się tak dlatego, iż Lider Pucharu Świata miał numer startowy o jeden niższy od Szypulina i startował 30 sekund przed nim. Po pudle podczas drugiego strzelania Fourcade wybiegł więc na trasę w tym samym momencie co Rosjanin i taki stan rzeczy utrzymał się już do mety. Do tego Francuz biegł najszybciej w stawce, co miało też wpływ na osiągnięcia biegowe Szypulina. Dla reprezentanta Rosji było to pierwsze zwycięstwo w tym sezonie. 

Nieco ponad dziesięć sekund za triumfatorem finiszował Dominik Landertinger, który podobnie jak Szypulin był bezbłędny na strzelnicy. Skład podium uzupełnił Emil Hegle Svendsen, który również nie zanotował ani jednego pudła. Czwarte miejsce przypadło wcześniej wspomnianemu Martinowi Fourcade. Warto zwrócić uwagę na dobrą postawę Rosjan oraz Norwegów, którzy mieli po trzech swoich reprezentantów w czołowej „10”. Sztuki tej prócz wcześniej wspomnianym Szypulinem i Svendsenem dokonali bracia Tarjei i Johannes Boe, a także Maksim Cwietkow oraz Jewgienij Garaniczew.

Najlepszy wynik w karierze zanotował dziś Grzegorz Guzik. Polak pomimo jednego pudła, zaprezentował się dobrze na trasie, dzięki czemu zdołał wywalczyć  59. lokatę i zobaczymy go jutro w biegu na dochodzenie. Ta sztuka nie udała się Łukaszowi Szczurkowi. Reprezentant Polski mylił się na strzelnicy dwukrotnie i sklasyfikowany został na 83. miejscu. 

WYNIKI

KLASYFIKACJA SPRINTU MĘŻCZYZN

KLASYFIKACJA GENERALNA PŚ

Powiązane osoby

 Polska | mężczyzna | Grzegorz Guzik

 Rosja | mężczyzna | Anton Szypulin

 Austria | mężczyzna | Dominik Landertinger

 Norwegia | mężczyzna | Emil Hegle Svendsen