Sukces Johannesa Boe

Johannes Thingnes Boe odniósł zwycięstwo w sprincie na 10 km rozgrywanym w Hochfilzen. Drugie i trzecie miejsce wywalczyli reprezentanci Niemiec, Simon Schempp oraz Adreas Birnbacher. Żaden z Polaków nie zdołał zakwalifikować się do biegu na dochodzenie. 

Johannes Boe już w Ostersund sygnalizował bardzo wysoką formę biegową, ale brak dobrego strzelania uniemożliwiał mu walkę o czołowe lokaty. Dziś wszystko zagrało idealnie. Młody reprezentant Norwegii nie pomylił się na strzelnicy ani razu, co przy najszybszym czasie biegu dało mu szóste zwycięstwo w karierze. Za jego plecami znaleźli się Simon Schempp oraz Andreas Birnbacher, którzy podobnie jak Boe nie mylili się na strzelnicy. Były to dwa pierwsza miejsca na podium dla Niemców w tym sezonie. Liderem Pucharu Świata pozostał Emil Hegle Svendsen, który zanotował jedno pudło i uplasował się na 9. pozycji. 

Część zawodników, na czele z Martinem Fourcade oraz Ole Einarem Bjoerndalenem zdecydowało się na start z wysokimi numerami startowymi. Ten manewr miał na celu zdobycie przewagi nad zawodnikami startującymi na początku, bowiem liczono, iż z czasem temperatura zacznie spadać, przez co śnieg będzie bardziej zmrożony i łatwiej będzie uzyskiwać lepsze rezultaty w biegu. Jak się okazało, zagrywka ta nie odniosła spodziewanych rezultatów. Martin Fourcade nie zaliczył żadnego pudła, mimo to był wyraźnie wolniejszy od czołówki, tracąc w biegu do Boe blisko pół minuty i plasując się na 7. miejscu. Z kolei Bjoerndalen swoją szansę na dobry występ pogrzebał na strzelnicy, myląc się trzykrotnie i zajmując miejsce pod koniec czwartej dziesiątki.

Biorąc pod uwagę zeszłotygodniowe starty, nieco z tonu spuścili Czesi. Najlepszym z nich był Ondrej Morawec, który nie mylił się na strzelnicy i uplasował się na 10. miejscu. Warto też zwrócić uwagę, iż podczas dzisiejszego biegu zawodnicy prezentowali bardzo wysoką formę strzelecką. W czołowej dwudziestce aż 13 zawodników nie myliło się na strzelnicy, zaś pozostała siódemka zanotowała tylko po jednej karnej rundzie. To przełożyło się na niewielkie różnice w czołówce, bowiem w jednej minucie straty do lidera zmieściło się dziewiętnastu zawodników.

Słabo zaprezentowali się reprezentanci Polski. Mateusz Janik pudłował dwukrotnie i zajął 90. miejsce, zaś Łukasz Szczurek mylił się cztery razy i był 95.

WYNIKI

KLASYFIKACJA SPRINTU MĘŻCZYZN

KLASYFIKACJA GENERALNA PŚ

Powiązane osoby

 Norwegia | mężczyzna | Johannes Thingnes Boe

 Niemcy | mężczyzna | Simon Schempp

 Niemcy | mężczyzna | Andreas Birnbacher