Bjoerndalen już zwycięża

Ole Einar Bjoerndalen wygrał bieg masowy podczas otwarcia sezonu biathlonowego w Sjusjoen. Do końca o zwycięstwo walczył z nim Lars Helge Birkeland. Trzeci finiszował Emil Hegle Svendsen. Wszyscy biegali tylko jedną rundę karną.

Pierwsze strzelanie na czysto zaliczyło wielu biathlonistów, ale najszybciej uczynił to Birkeland, który minimalnie wyprzedzał plejadę swoich rodaków: Christiansena, Enga, Svendsena, Bjoentegaarda i Bergera. Bjoerndalen oraz Martin Fourcade biegali karną rundę, podobnie zresztą jak wczorajszy zwycięzca Alexander Os, który nie miał dzisiaj swojego dnia. Upadł na jednym z ciasnych zakrętów tuż po starcie i spadł przez to na dalekie miejsce.

Po drugiej wizycie na strzelnicy prowadzenie objął Vetle Sjastad Christiansen przed Svendsenem i L'Abee-Lundem. Wszyscy trzej strzelali bezbłędnie i na trasę wybiegli w jednej grupie. Martin Fourcade i Bjoerndalen tym razem też się nie mylili, ale tracili po kilkanaście sekund.

Pierwsza stójka wyjaśniłą niewiele. Na czele po bezbłędnym strzelaniu było pięciu zawodników. Prowadził Svendsen przed Birkelandem, M. Fourcadem, Bjoerndalenem i rewelacyjnym do tej pory Andreasem Dahloe Waernesem.

Finałowe strzelanie najszybciej wykonał Birkeland. Bjoerndalen długo mierzył do ostatniego krążka przez co tracił 9 sekund. Svendsen spudłował raz, a Fourcade aż trzy razy. Całkowicie pogubił się żółtodziób Waernes, który musiał biegać dodatkowe 450 metrów za trzy pudła.

Walka o zwycięstwo była pasjonująca. Bjoerndalen szybko dogonił Birkelanda. Większość ostatniej rundy pokonywali razem, ale na jednym z końcowych podbiegów Bjoerndalen zaatakował i odskoczył młodszemu koledze na kilka sekund. Różnica między zwycięzcą a Birkelandem wyniosła ostatecznie 6 sekund. Trzecią pozycję obronił Emil Hegle Svendsen, który musiał jednak odeprzeć atak Erlenda Bjoentegaarda.

Martin Fourcade ukończył bieg na czternastym miejscu z prawie dwuipółminutową stratą. Zwycięzca wczorajszego sprintu Os przybiegł jako szesnasty.

 

Powiązane osoby

 Norwegia | mężczyzna | Lars Helge Birkeland

 Norwegia | mężczyzna | Ole Einar Bjoerndalen

 Norwegia | mężczyzna | Emil Hegle Svendsen