Guzik po raz czwarty!

Krystyna Guzik wywalczyła swój czwarty tytuł mistrzyni świata w biathlonie na nartorolkach. Tym razem Polka okazała się najlepsza na trasie sprintu w Tjumeni. Kroku dorównała jej tylko Teja Gregorin, która ukończyła rywalizację z tym samym czasem.

Guzik po raz kolejny udowodniła jak wytrawną jest specjalistką od biegania na nartorolkach. Wywalczony przez nią dzisiaj złoty medal jest jej siódmym w historii tej imprezy. Zarazem - chyba najcenniejszy - bo wywalczony mimo bardzo silnej obsady. 

Jedną z takich wyróżniających się zawodniczek na liście startowej była z pewnością Teja Gregorin, czyli brązowa medalistka z Soczi. Słowenka podobnie jak Guzik na strzelnicy pomyliła się raz. Po wybiegnięciu z drugiego strzelania Polka miała jednak nad Gregorin dwanaście sekund przewagi. Na mecie obie zawodniczki uzyskały jednak taki sam czas. Dla 34-letniej reprezentantki Słowenii także nie jest to pierwszy złoty medal w biathlonie na nartorolkach. W 2008 roku wywalczyła bowiem dublet - była najlepsza zarówno w sprincie, jak i w biegu na dochodzenie.

Guzik i Gregorin do końca nie mogły być jednak pewne złotego medalu. Napięcie podtrzymywały bowiem niespodziewanie reprezentantki Chin Jialin Tang i Yan Zhang, które na ostatniej rundzie biegowej utrzymywały podobne czasy do prowadzącej dwójki. Ostatecznie Tang zajęła trzecie miejsce ze stratą pięciu sekund, a Zhang z czasem o osiem sekund gorszym od zwyciężczyń uplasowała się na czwartym miejscu.

Groźna w kontekście walki o medale w biegu na dochodzenie będzie zwłaszcza Walia Semerenko, która pomimo trzech karnych rund zdołałą zająć wysokie piąte miejsce. Ukrainka była zdecydowanie najlepiej dysponowana biegowo dzisiejszego dnia. 

Zawiodły gwiazdy zimowego biathlonu - Anastazja Kuzmina i Gabriela Soukalowa. Mistrzyni olimpijska z jedną karną rundą była bowiem dwunasta, a najlepsza z Czeszek po przebiegnięciu aż czterech karnych rund sklasyfikowana została dopiero na szesnastym miejscu. W niedzielę w pogoń za Guzik i Gregorin ruszy z minutą straty.

Sprint K:
1. Krystyna Guzik POL 1 21:42.1
1. Teja Gregorin SLO 1 +0.0
3. Jialin Tang CHN 1 +5.3
4. Yan Zhang CHN 1 +8.1
5. Walia Semerenko UKR 3 +10.9
6. Jitka Landowa CZE 1 +12.8
7. Kristina Smirnowa ROS 1 +16.4
7. Weronika Witkowa CZE 1 +16.4 

PEŁNE WYNIKI

Zwyciężczynie sprintu seniorek na Mistrzostwach Świata w biathlonie na nartorolkach:
2006 – Swietłana Czernousowa (Rosja)
2007 – Kaisa Makarainen (Finlandia)
2008 – Teja Gregorin (Słowenia)
2009 – Magdalena Neuner (Niemcy)
2010 – Krystyna Guzik (Polska)
2011 – Walia Semerenko (Ukraina)
2012 – Olga Zajcewa (Rosja)
2013 – Dorothea Wierer (Włochy)
2014 – Krystyna Guzik (Polska), Teja Gregorin (Słowenia)

Powiązane osoby

 Polska | kobieta | Krystyna Guzik

 Słowenia | kobieta | Teja Gregorin