Garaniczew i Wiłuchina podwójnie złoci na mistrzostwach Rosji

W Chanty - Mansyjsku dobiegły końca rosyjskie biathlonowe mistrzostwa. Choć na starcie zabrakło wielu czołowych reprezentantów kraju, kibice nie narzekali na brak emocji, a losy wielu biegów ważyły się do ostatnich metrów. Po dwa złote medale - indywidualnie i w sztafecie - zdobyli Olga Wiłuchina i Jewgienij Garaniczew.

Wśród pań nie wystartowały między innymi Olga Zajcewa i Jekatierina Głazyrina. W sprincie zwyciężyła Olga Wiłuchina, dla której było to zresztą pierwsze krajowe, indywidualne złoto. Wiłuchina spudłowała raz i okazała się szybsza zaledwie o 0,4 s od Jewgieniji Seledcowej (także jedno pudło) i 0,5 s od bezbłędnej na strzelnicy Olgi Jakuszowej (znanej z sukcesów w zawodach juniorskich pod panieńskim nazwiskiem Galicz, a teraz powracającej do startów po urlopie macierzyńskim). Fatalnie zaprezentowała się przed własną publicznością Swietłana Slepcowa, która zajęła odległe 33. miejsce.

W biegu pościgowym tylko Seledcowa zdołała utrzymać się na podium - z dwoma niecelnymi strzałami spadła na trzecią pozycję, oczko niżej uplasowała się Wiłuchina, a na piąte miejsce osunęła się Jakuszowa. Bieg był popisem skuteczności Jany Romanowej i Olgi Podczufarowej. Obie oddały komplet dwudziestu celnych strzałów i dopiero na finiszu rozstrzygnęły losy zwycięstwa, gdzie lepsza o 2,1 s okazała się Romanowa.

W sztafecie pań triumfowały biathlonistki z Nowosybirska z Anną Nikuliną, Olgą Wiłuchiną, Galiną Neczkasową i Ljudmiłą Sziszkiną w składzie, pokonując o 46 sekund drużynę z Udmurcji z Aleną Perewozczikową, Walentiną Nazarową, Uljaną Kajszewą i Wiktoriją Perminową. Brąz, mimo kolejnego nieudanego występu Slepcowej, przypadł gospodyniom z Chanty-Mansyjskiego Obwodu Autonomicznego - Jugry. Słabo spisały się należące do faworytek reprezentantki Tiumeni. Szansę na zwycięstwo pogrzebały już na drugiej zmianie wskutek fatalnego strzelania Mariji Korowiny i choć nieźle zaprezentowały się, zwłaszcza strzelecko, Olga Szesterikowa i Larisa Kuzniecowa, ta ostatnia dała się wyprzedzić na finiszu Seledcowej, przegrywając także brązowy medal.

Zmagania kobiet zakończył bieg ze startu wspólnego, w którym triumfowała Olga Podczufarowa. Moskwianka oddała tylko jeden niecelny strzał, a na ostatniej pętli okazała się szybsza od Larisy Kuzniecowej (również jedno pudło). Na najniższym stopniu podium stanęła Uljana Denisowa, która pokonywała aż cztery rundy karne.

W zawodach męskich nie wystąpili m. in. Anton Szypulin, Jewgienij Ustjugow, Dmitrij Małyszko i Aleksandr Łoginow. W sprincie najlepszy okazał się Nikita Owczinnikow, drugi ze stratą 10 sekund finiszował Jewgienij Bojarskich, a tuż za nim Siergiej Kliaczin. Wszyscy medaliści byli bezbłędni na strzelnicy. Iwan Czerezow z dwoma pudłami zajął 10. pozycję, oczko niżej uplasował się Timofiej Łapszyn, na 16. miejscu Andriej Makowiejew, a dopiero na 35. Aleksiej Wołkow.

Startujący jako drugi Bojarskich zdobył złoty medal w biegu na dochodzenie. Spudłował tylko dwukrotnie i na finiszu wyprzedził minimalnie Kliaczina (także dwa pudła). Brąz przypadł Aleksandrowi Pieczenkinowi, natomiast złoty medalista sprintu, Owczinnikow, z siedmioma niecelnymi strzałami spadł aż na 29. pozycję.

Bieg ze startu wspólnego zakończył się wygraną nieobecnego we wcześniejszych zawodach Jewgienija Garaniczewa, który, choć biegał dwie rundy karne, pokonał o 15 sekund Aleksieja Sliepowa (trzy pudła) i o ponad 40 sekund Dmitrija Djużewa (dwa niecelne strzały). Czerezow finiszował na szóstym, Makowiejew na siódmym, a  Łapszyn na dziesiątym miejscu.

Ostatnim aktem rosyjskich mistrzostw była sztafeta mężczyzn. Złote medale wywalczyli zgodnie z oczekiwaniami reprezentanci obwodu tiumeńskiego (Garaniczew, Czerezow, Makowiejew, Elchin).  Za ich plecami z kilkunastosekundową stratą finiszowali moskwianie (Cwietkow, Boczarnikow, Łapszyn, Slepow), a na trzecim miejscu druga ekipa gospodarzy z Chanty-Mansyjska - Jugry (Korniew, Pietrow, Ochotnikow, Paszczenko).