Hojnisz wyleciała do Chin

Biathlonowy sezon 2013/2014 dla większości naszych biathlonistów dobiegł końca. Jednak nie wszyscy mogą oddać się słodkiemu lenistwu. Część biathlonistów weźmie udział w Mistrzostwach Świata Wojskowych, a Monika Hojnisz wyleciała do Chin - informuje Polski Związek Biathlonu.

Monika Hojnisz musiała odłożyć plany wakacyjne na nieco późniejszy termin, gdyż naszą zawodniczkę czeka jeszcze trochę obowiązków. Nasza najmłodsza kadrowiczka została wybrana przez MKOL na ambasadora Świetowych Igrzysk Młodzieży (Youth Olympic Games) i udała się do chińskiego Nanjin, które jest gospodarzem drugiej letniej edycji tej imprezy i w sierpniu będzie gościć młodych sportowców z całego świata. Hojnisz wyruszyła w poniedziałek w daleką podróż do najludniejszego kraju na świecie.

W Nanjin odbędzie się konferencja dla Ambasadorów YOG, która potrwa do końca tego tygodnia. Podczas pobytu w Państwie Środka Polka wraz z innymi ambasadorami weźmie udział w licznych seminariach i warsztatach, które pozwolą zgłębić jej obowiązki i przywileje ambasadora YOG, a także perfekcyjnie przygotują ją do pełnienia tej zaszczytnej roli. Polski sztab szkoleniowy zamierza wykorzystać podróż Hojnisz do zbadania jej reakcji na zmiany stref czasowych. Igrzyska w Pyeongchang, które są celem brązowej medalistki MŚ sprzed roku są położone w zbliżonych strefach czasowy co Nanjin. Dzieli je zaledwie godzina różnicy.

Nanjin położone jest we wschodnich Chinach i według danych z 2010 roku liczy prawie 3,4 mln mieszkańców. Miasto jest dużym ośrodkiem przemysłowym (rozwinięty przemysł elektroniczny, elektrotechniczny, samochodowy, chemiczny, petrochemiczny i odzieżowy), naukowy (uniwersytety, filia Chińskiej Akademii Nauk, obserwatorium astronomiczne) i turystyczny.

Pierwsza edycja Igrzysk Olimpijskich dla młodzieży odbyła się w 2010 roku w Singapurze. W rywalizacji bierze udział młodzież w wieku od czternastego do osiemnastego roku życia. Impreza rozgrywana jest w cyklu czteroletnim. Pierwsze zimowe YOG zostały rozegrane w Innsbrucku (AUT), a gospodarzem kolejnych będzie Lillehammer (NOR)