Para Olsbu/Birkeland wygrywa supermikst

Testowe zawody biathlonowych par wygrała pierwsza drużyna norweska w składzie Marte Olsbu/Lars Helge Birkeland. Reprezentanci Norwegii okazali się lepsi od rosyjskiej dwójki Jekatierina Szumiłowa/Timofiej Łapszin. Polacy nie startowali.

Już po trzecim strzelaniu wyklarowały się dwa duety, które walczyły o wygraną. Na półmetku rywalizacji pierwszy zespół norweski oraz para rosyjska miała już pół minuty przewagi nad kolejnymi drużynami, co przy tym formacie rozgrywania zawodów jest różnicą sporą. Podczas szóstego strzelania problemy z bronią miała Jekatierina Szumiłowa, przez co do strefy zmian dotarła kilkanaście sekund po Marte Olsbu. Timofiej Łapszin zdołał dogonić Larsa Helge Birkelanda, z którym wybiegał razem na ostatnią rundę biegową. Na przedostatnim zakręcie Rosjanin się potknął i Norwegowie nie pozostało nic innego jak ograć go o kilka dobrych metrów. 

Na trzecim miejscu uplasowała się trzecia drużyna norweska w składzie Kaia Woeien Nicolaisen/Vetle Sjastad Christiansen, która wyprzedziła duet austriacki Katharina Innerhofer/Julian Eberhard.

Organizatorzy zaskoczyli akredytowanych w Oslo dziennikarzy, bo w ostatniej chwili zmienili zasady rozgrywania zawodów. Zamiast dwóch rund każdy uczestni biegu pokonywał cztery okrążenia z czterokrotnym strzelaniem. Dodatkową piątą rundę biegali panowie po swoim ostatnim strzelaniu. Wcześniej planowano by finisz odbywał się natychmiast po strzelaniu. Łączny dystans całej konkurencji wynosił więc 6km+7,5km.

Pozostałe przepisy pozostały bez zmian. W przypadku niecelnego strzału zawodnicy pokonywali 50-metrową karną rundę. W przeciwieństwie do klasycznych sztafet, nie ma dodatkowych nabojów. Po ostatnim strzelaniu następuje ostatnia runda biegowa.

FOTORELACJA

Powiązane osoby

 Norwegia | kobieta | Marte Olsbu

 Norwegia | mężczyzna | Lars Helge Birkeland