Bobak dziesiąta w Martell

Paulina Bobak zajęła dziesiąte miejsce w sprincie podczas zawodów Pucharu IBU w Martell. W biegu mężczyzn na osiemnastym miejscu sklasyfikowano Krzysztofa Pływaczyka. Wygrywali Walentyna Nazarowa z Rosji oraz Haavard Bogetveit z Norwegii.

Pod nieobecność Nadine Horchler, liderki cyklu, toczy się walka pomiędzy Anastazją Zagorujko a Walentyną Nazarową o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej. Po dzisiejszych zawodach pierwsza w tabeli pozostaje co prawda Horchler, która ma jednak już tylko punkt przewagi nad szóstą dzisiaj Zagorujko. Nazarowa traci do swej rodaczki 26 punktów, ale jeśli w sobotę w biegu na dochodzenie powtórzy swój sukces, a Zagorujko wypadnie z czołowej ósemki to wówczas ona zwycięży w Pucharze IBU.

Dzisiaj Nazarowa pokonała pewnie Annę Nikulinę oraz bezbłędnie strzelającą Aitę Gasparin. Żegnająca się z biathlonem Michela Ponza zajęła dwunaste miejsce.

Nieco lepiej od doświadczonej Włoszki wypadła Paulina Bobak, która z jedną karną rundą na koncie straciła równą minutę do zwyciężczyni i zajęła miejsce dziesiąte. Bezbłędne strzelanie pozwoliło Karolinie Pitoń zająć 21. miejsce. Anna Mąka z Polek strzelała najgorzej i zajęła 38. lokatę.

Swoich reprezentantów mieliśmy również w gronie mężczyzn rywalizujących na dystansie 10km. Osiemnaste miejsce z półtoraminutową stratą zajął Krzysztof Pływaczyk, który podobnie jak Grzegorz Guzik spudłował dwa strzały. Drugi z naszych olimpijczyków zajął 34. miejsce. Grzegorz Jakubowicz z trzema karnymi rundami sklasyfikowany został na 54. miejscu.

Wygrał niespodziewanie Haavard Bogetveit z Norwegii, który o 18 sekund wyprzedził Antonina Guigonnata z Francji. Obaj spudłowali po razie. Trzeci czas dnia uzyskał inny mało znany zawodnik Lorenz Waeger z Austrii.

Przed ostatnimi zawodami cyklu liderem pozostaje nieobecny w Martell Timofiej Łapszin, który ma dziewięć punktów przewagi nad Benediktem Doellem. Sęk w tym, że Niemiec we Włoszech też nie startuje. Szansę na odebranie Łapszinowi zwycięstwa w cyklu ma jeszcze tylko Aleksiej Slepow, który w klasyfikacji generalnej jest trzeci. Żeby przeskoczył Łapszina musi jednak w sobotnim biegu na dochodzenie zająć pierwsze lub drugie miejsce. Nie będzie o to łatwo, bo w dzisiejszym sprincie zajął dopiero jedenaste miejsce.