Niemałą sensację sprawiło dzisiejsze podium w sprincie kobiet. Nie dość, że wygrała Austriaczka Katharina Innerhofer, to drugie miejsce zajęła Daria Virolainen, której w Pokljuce w ogóle miało nie być! Virolainen planowała start w Pucharze IBU, a trafiła na Puchar Świata - i od razu stanęła na podium.


To niemal nieprawdopodobne - w pucharowym debiucie znaleźć się w czołowej trójce. Udało się to Darii Virolainen, córce multimedalistki olimpijskiej w biathlonie i biegach narciarskich - Anfisy Rezcowej. Virolainen ma już dwadzieścia pięć lat, ale nad sportową karierę przedłożyła życie rodzinne. W wieku osiemnastu lat wyszła za mąż i urodziła syna Daniela. Teraz poszła w ślady matki... ale wcale nie szykowała się do występu w Pokljuce. Jej celem były zawody Pucharu IBU we włoskim Val Martello, które zaczynają się dopiero za tydzień. Tymczasem Rosyjski Związek Biathlonowy podjął decyzję o wysłaniu zawodniczki do Słowenii, co nie spodobało się Rezcowej. Była biathlonistka wyraziła swoje niezadowolenie jeszcze przed biegiem sprinterskim.

- Uważam, że to ze strony związku nieuczciwe - przytacza wypowiedź matki Virolainen gazeta.ru. - Przygotowują młodzież, juniorów. Trenerzy powinni byli jakoś wcześniej zacząć przygotowywać Darię do występów w Pucharze Świata. Tymczasem kiedy ona planowała start w Pucharze IBU, nagle jej powiedziano, że będzie startować w Słowenii. Tak się nie robi.


Rezcowa podkreśliła też, że jej zdaniem powołanie Virolainen na Puchar Świata jest rodzajem odwetu związkowych władz za krytykę, jakiej poddała obecne metody działania w rosyjskim biathlonie.

- Próbują mi w ten sposób zamknąć usta. Przecież cały czas powtarzam, że trzeba dawać szansę młodym zawodnikom, ale nie tylko wtedy, kiedy kierownictwu akurat się zachce.


Uczciwe to ze strony Rosyjskiej Związku Biathlonowego czy nie - Daria Virolainen pokazała, że jest gotowa do uczestnictwa w zawodach Pucharu Świata. Kto wie, czy zamiast do Włoch nie pojedzie do Kontiolahti na kolejne pucharowe zmagania.

 

Powiązane osoby

 Rosja | kobieta | Daria Virolainen